" Стрелкови клуб 9 милиметра "

  [BG]   EN  
" Стрелкови клуб 9 милиметра "

Заявка за семинар
Предстоящи мероприятия
За нас
Документи за сваляне...
Анкети
Публикации
Online Магазин
Видео
Фото Галерия
За контакти
Връзки



Публикации / Тактическият подход при високорискови ситуации

Тактическият подход при високорискови ситуации
16.02.09 11:37

Автор:Венцислав Богданов
  Тактическият подход при високорискови ситуации включващ екип от двама човека трябва да е методически правилен.Екипа от двама човека трябва да е запознат с основите на тактическият подход тоест максималното покриване на сляпите ъгли при проникване както и не пресичането огневата линия на партньора си. В днешно време съществъват два различни типа полицейски умения.Индивидуалните полицейски умения и тактическите умения практикувани от полицайте работещи в тактическите подразделения. Някъде между тези два типа умения лежат пренебрегваните тактически полицейски умения на екипа от двама човека.Всеизвестно правило е че за да се научиш да ходиш първо пълзиш. Немислимо е да пракикуваш такическо проникване в помешение като не си усвоил същото в екип от двама човека. Много са ситуациите в които екип от двама човека може да попадне. Въпреки че по време на обучението е невъзможно да се покрият всичките от тях то е желателно да се отрепетират колкото в възможно повече.Ситуациите покриват то спиране на превозни средства до прочистване на помещения. Целта на долният материял е да ви обясни основите на тактическото проникване и прочистване на помещения от двучленен екип.

ВРАТИ
Един от най-опасните аспекти на полицейсктата работа е влизане в помешения в които се предполага че има въоръжен заподозрян. Вратата е именно първоначалната опасност с която полицайте трябва да се зблъскват.Никой не иска да остане в очертанията на вратата повече отколкото е необходимо.Правилото от което трябва да изхождаме в случея е че повечето врати са само укритие а не прикритие (надежна защита).Подхождане и правилното разполагане до вратата е толкова важно колкото самото проникване. Ето защо екипировката ни трябва да не издава звуци (дрънчи)както и радиото намалено така че да не издава позицията ни.
За вратите е важно да знаем от коя страна са пантите както и на коя страна се отварят.Ако не можем да видим пантите на вратата то тогава означава че вратата се отваря към нас. Генералното правило че външните жилищните врати се отварят навътре а тези на административни сгради навън има изключения. Противопожарните изисквания на административни сгради ,заведения ,магазини и други търговски обекти са външните врати да се отварят навън. Е такъв случай внимавай след като влезеш вратата да не се затвори пред носа на партньора ти ако има механизъм за автоматично затваряне.Защо обръщам внимание на това на къде се отварят вратите.От това зависи къде ще застанем преди да влезем в дадено помещение. Всеки от двамата членове на екипа има специфична работа да извършва преди влизане.Тези задачи може да се сменят зависимост от ситуацията но всеки от тях трябва да е наясно както му е задачата в всеки етап от операцията.
Ако вратата се отваря навътре то колегата който те прикрива трябва да се разположи от страната на дръжката.Ако вратата се отваря навън то тогава той трябва да се разположи от към страната на пантите.Уловката тук е че той трябва да се присегне за да може да хване дръжката за да отвори вратата.В този случей често се използва помощен предмет (колан,връв,тел и др.)за да се отвори вратата без да се излага полицаят на опасност.Прикриващият трябва зрително да покрива колкото се може повече от интериора на помещението веднага след отваряне на вратата. Задачата на отварящият вратата е да я отвори колкото се може по-широко и да стои настрана от огневата линия на партньора си. Кой първи ще влезе през вратата е решение което двамата трябва да вземат на място. Логично е обаче прикриващият първи да влезе тъй като той вече има визуална идея за интериора в помещението. При отворени врати прикриващият може да застане на коляно и покрива докато колегата му премина на отсрещната страна на врата визуално прочиствайки колкото му е възможно. Сега елемента(формация от двама човека) е в своята любима позиция-от двете страни на вратата. От тази позиция те могат да използват стандартните прониквания КУКА и КРЪСТ. Важно е проникването да бъде направено бързо и плавно. Кой прониква първи двамата решават на място сигнали с ръка или други начини. Някой от вас със сигурност ще попитат:”Какво ако вратата е заключена?”Ако вратата е затворена тогава ще имаме нужда от други умения като силово проникване използвайки инструменти/ пушка или експлозиви които не са обекти на тази статия.

ЪГЛИ
Съществуват два основни вида ъгли с които ще се сблъскаш в повечето от сградите. Това са вътрешни и външни ъгли. За ситуации при които се изисква безшумен претърсващ подход най-безопасният начин е прикриващият да поддържа статична позиция а колегата му бавно излезе от ъгъла и го прочисти. Тази техника се нарича “Задръж и Разрежи”(”Hold and Slice”).
При по-динамично движение може да изпълните техниката“Високо-ниско срязване”(High-low cut). Това е бърз и сигурен начин за прочистване на ъгъл при който първият оператор заема позиция за стрелба от коляно представлявайки по-малка мишена. В същото време вторият оператор заема стоешком стрелкова позиция като допира с колената си гърбът на клекналия колега. Съществено е при тази техника двете дула на оръжията има да прочистят ъгъла почти по едно и също време. Заелият позиция на коляно става само когато правостоящият колега го издърпа. Това е изключително важно за да се избегне”приятелският изстрел”в гърба.
ПРИДВИЖВАНЕ
Най-рискованият аспект при групова работа е придвижването и преминаването пред огневата линия на колега. Много полицай по света са били простреляни от приятелски огън.Огънят не е приятелски ако е насочен към теб, без значение от коя посока идва. Здравият разум ни казва че дългото оръжие трябва да води пътят. Това обаче е относително и се диктува от конкретната ситуация. Например, при елемент от двама оператора които прочистват външен ъгъл е препоръчително късото оръжие да заеме статична позиция докато оператора с дългото оръжие стъпи извън ъгъла и го прочисти. Ако обаче мястото и дистанцията не позволяват добро маневриране с дългото оръжие то тогава то остава статично и оператора с късото оръжие стъпи извън ъгъла и го прочисти.
ТИХО/БЕЗШУМНО
Когато изпълняваме тихо/ безшумно проникване при барикадиран заподозрян, бързината не е съществено значение. Задръж и разрежи метода е най-доброто на което може да заложиш. Не забравяй че въпреки оставането в обсега на вратата (рамката) повече то колкото е необходимо е опасно ти не трябва да подскачаш и не нахлуваш в помещенията като гангстер. Използвай всичката екипировка и инструменти който са ти на разположение за твоята безопасното. Малко огледалце прикрепено на палката ти може да ти спаси живота при безшумно прочистване на външни ъгли и понякога врати.
ДИНАМИКА
Задачата на всеки от операторите съставящи елемента при проникване е да прочисти неговият си сектор на отговорност чак до общият ъгъл/ център на стаята. Ъглите на стаите се класифицират като ‘вътрешни ъгли”.Статистиката сочи че болшинството от полицаите са били простреляни от престъпници криещи се в ъглите. Някой от екипите за проникване са обучавани да прочистят първо центъра на помещението и чак след това ъглите. Моето мнение е че бързото прочистване на ъгъла и след това центъра е правилната техника. Не е нужно елемента да проникне дълбоко за да постигне това. Прониквайки прекалено дълбоко елемент от двама оператори съществено ограничават възможността им да се изтеглят при отсрещен огън както и по-дълго време биха стояли в зоната на поражение. Проникване, набелязване посока на движение ,отдалечаване от зоната на вратата е всичко което трябва да се направи при първоначално проникване. Препоръчително е използването на всички налични средства за отвличане на вниманието от точката на проникване както и такива използвани от елемента при самото проникване. Внимателно прочисти всички налични мебели в помещението. Не търси прикритие-то няма да ти помогне в стрелкова ситуация тъй като патроните преминават свободно проникват през повечето от тях. Ти трябва да си като хищника който търси плячката си а не обратно криещ се зад мебели. Не забравяй основното правило:”Дръж дистанция от не прочистени външни ъгли и винаги бъди сигурен че си прочистил цялата дистанция до твоите вътрешни ъгли.

 ИЗБОР НА ОРЪЖИЕ

Огнестрелните оръжия биват два типа :дълго и късо. Предимство е ако единия от двамата носи дълго оръжие докато другия е с късо за по-голяма маневреност. Обаче имайте в предвид че по-голямата мобилност/ маневреност е за сметка на огневата мощ и обратно. Излизането от превозно средство, промъкване през прозорец ,поставяне на белезници и др.се извършва по-лесно от този който е с късо оръжие без да се налага да прехвърля през гръб или да го дава на колега дългото такова. Като допълнение мога да спомена че завиване през тесни ъгли е по-малко рисковано с късо оръжие отколкото с дълго тъй като цевта трябва да пътува по-къса дистанция когато се завива. Елемент от двама при който нито един от двамата няма монтиран прожектор на оръжието си, за оператора с късо оръжие ще е много по-лесно да освети рисковият район докато за този с дълго такова ще е почти невъзможно. Това обстоятелство много често се пренебрегва при практикуване на стрелкови тактики тъй като повечето от тях да не кажа всичките се практикуват при отлично осветление. Носенето на оръжието когато работим в екип е много важно. Всеки път когато партньора ти пресече огневата линия/ твоят сектор на отговорност цевта на оръжието ти трябва се придвижи към тялото и надолу. Това положение на носене на оръжието е известно като “ниска позиция на готовност” или “SUL”.Никога не позволявай цевта на оръжието ти да бъде насочена към част от тялото ти както и това на партньора ти.
   
КОМУНИКАЦИЯ
Множество сигнали с ръка трябва да бъдат въведени при работа в група. Тези сигнали трябва да бъдат разделени на два типа: движение и проникване. При динамично проникване се препоръчват гласни команди. Ръкомахания, кимвания или мимики работят добре при добро осветление но в тъмни помещения или през нощта сигналите трябва да са по отчетливи.
 
МИНАВАНЕ ПРЕЗ ЪГЛИ
С добиване на повече усет към движението на партньора се развива умението да покриваш непокритите райони от помещението без партньора да ти казва това. Докато единият се движи другият автоматично премества огневото покриване. Това се нарича минаване през ъгли/ арки или pivoting arcs. Промяната на местоположението на единия и другият оператор трябва многократно да бъдат от репетирани. При действителна ситуация няма време и нужда това да бъде обсъждано и импровизирано той като вече сте го репетирали многократно и всеки от вас знае какво и как да направи.  

  ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Минаване през врати ,коридори и ъгли когато вероятността заподозреният да е въоръжен е един от най-рисковите аспекти от работата. Такива ситуации трябва да бъдат предварително обмислени, използваните тактики да са безопасни и да са доказали надеждността си. Твоето тренировъчно време е много важно така че не го хаби с прости статични стрелкови упражнения на стрелбището само защото имате торба с патрони която трябва да изгърмите. Ако подразделението ви не разполага с постройка с стаи в която може да се придвижвате и стреляте то тогава практикувайте суха стрелба или с симонишън във всяка постройка която е на разположение.
Вземете на сериозно тренировъчното време. Не тренирай каквото вече можеш и знаеш. Тренирай това което не можеш.  

 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0896